Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Презентуємо книгу «Справа Василя Стуса»

Дата: 17.05.2021 15:56
Кількість переглядів: 326

Фото без опису

Шановна громадо! Монастирищенська публічна бібліотека пропонує вашій увазі найвідоміше і найпопулярніше на сьогодні в Україні видання про кримінальну справу відомого поета, патріота, громадського діяча Василя Семеновича Стуса, яке отримала від Українського інституту книги.

Це публіцистична книга українського історика, головного редактора порталу «Історична правда»,  Вахтанга Кіпіані про кримінальну справу, життя і смерть українського поета-дисидента Василя Стуса. Ця книга – «хроніка боротьби злочинної комуністичної системи з людиною, повної болю і гідності. Це боротьба правозахисника, творчої особистості, громадянина, який чудово розуміє наслідки своєї „негнучкості“ перед каральною машиною. І тим не менше він іде до кінця» (слова автора).

Книгу написано на основі матеріалів кримінальної справи Василя Стуса 1980 року, що зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ (колишній архів КДБ). Матеріали стали доступними внаслідок ухвалення пакету зініційованих Українським інститутом національної пам'яті  декомунізаційних законів.  До книги включено основні, найголовніші матеріали кримінальної справи Василя Стуса, свідчення очевидців, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Крім власне архівних матеріалів, книжка містить статті укладача та дисидента Василя Овсієнка та інтерв'ю з останнім співкамерником поета, російським політв'язнем Леонідом Бородіним. За словами автора, Вахтанга Кіпіані, мета книги — змінити «плакатне» ставлення до Василя Стуса і людей, які його оточували. 

Наприкінці серпня 2019 року адвокат Василя Стуса 1980 року, нині проросійський олігарх Віктор Медведчук подав до суду позов із вимогою заборонити книгу через те, що інформація в ній нібито не відповідає дійсності. Позов подано про захист честі, гідності та ділової репутації Медведчука проти Вахтанга Кіпіані, видавництва «Віват» та ПП «Юнісофт» (друкарня, де було надруковано книгу). Дарницький районний суд 19 жовтня 2020 року ухвалив рішення, частково задовільнивши позов Віктора Медведчука, визнавши окремі факти стосовно Медведчука неправдивими, цим заборонивши видання і поширення книги та матеріалів, пов'язаних з Медведчуком. Було заборонено розповсюдження також надрукованого тиражу, який містить інформацію про Медведчука, а також супутню інформацію щодо вилучених фрагментів на радіо, телебаченні, мережі Інтернет та інших ЗМІ. У той же день Кіпіані оголосив, що весь тираж книги розкуплено і склади порожні. Видавництво «Vivat» повідомило про намір оскаржити рішення про заборону книги.

Своє обурення щодо рішення суду висловили громадські діячі, політики та пересічні громадяни. Після рішення Дарницького суду Києва щодо заборони книги, у різних містах України влаштували публічні читання. 19 березня 2021 апеляційний суд Києва скасував рішення суду першої інстанції про заборону публікації та майже у повному обсязі задовольнив скаргу видавництва Vivat та автора книги Вахтанга Кіпіані. Також було скасовано заборону суду першої інстанції на поширення книги та використання імені Медведчука. Видавництво заявило про готовність додрукувати новий наклад книги.

На березень місяць було продано 99 тисяч примірників книги! А це абсолютний рекорд України  за 2020-го і 2021 роки. Тож запрошуємо до читання!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора