На Монастирищині вшанували жертв Поперечного Яру
За своє існування людству довелося пережити чимало жахливих трагедій, котрі забрали життя тисяч, мільйонів дорослих і дітей, залишивши їх рідним та близьким страждання на довгі роки.
Не тільки через природні катаклізми траплялися страшні нещастя. Здебільшого самі земляни, втративши людське обличчя, перетворювались на катів і безжалісно вбивали собі подібних. Призводили до таких діянь різні причини, серед яких і глибока ненависть до тих, хто мав іншу національність, колір шкіри, віру.
Однією з масштабних трагедій минулого століття стало знищення фашистською Німеччиною євреїв у період Другої світової війни.
Ця чорна хмара пронеслась і над багатьма населеними пунктами України.
Не оминула й Монастирищини.
29 травня – трагічна дата в історії Монастирищини. Цього дня 79 років тому в урочищі Поперечний Яр на околиці Монастирища розпочалася кривава розправа фашистських карателів та їх поплічників поліцаїв над мирним єврейським населенням Монастирищенського та сусідніх Дашівського і Оратівського районів тодішньої Вінницької області. До початку війни на території Монастирищини було 5 містечок, де єврейське населення складало близько третини жителів. Наслідками цього кривавого злочину геноциду стали дві братські могили на окраїні міста, в одній з яких покоїться прах близько 5500, в іншій – 500 жертв фашизму. Після травневих днів 1942 року єврейські містечка Монастирищини зникли і відродитися не змогли.
Весь Поперечний Яр — одна величезна могила, до якої, щоб пом’янути невинно вбитих, приїздять родичі й нащадки вже у третьому поколінні. Разом з ними йдуть до могил монастирищани
Тож, 28 травня, напередодні Дня пам’яті жертв Поперечного Яру, до пам’ятних знаків в Монастирищенській громаді поклали квіти міський голова Олександр Тищенко, його заступники, працівники міської ради, громадськість.
Також, в цей день, поклали квіти до пам’ятного знаку жертвам Голокосту в с.Долинка.
В роки Другої світової війни фашисти тут розстріляли 12 підлітків – євреїв із Цибулева, які працювали в Долинці. На місці розстрілу, в селі Яцковиця, і встановлено пам’ятний знак.
Присутні схилили голови перед священною пам'яттю тих, хто став жертвою людського свавілля, жорстокої ідеології.