Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

БЮДЖЕТНІ МІСЦЯ ДЛЯ ВСТУПУ ДО ЗВО – ЗА НАЙКРАЩИМИ ВИПУСКНИКАМИ: АДРЕСНЕ РОЗМІЩЕННЯ МІСЦЬ ТА «ШИРОКИЙ КОНКУРС»

Дата: 03.08.2021 11:08
Кількість переглядів: 588

Фото без опису

Міністерство освіти і науки України відмовилося від ручного розподілу державного замовлення у вищій освіті на користь принципу «бюджетні місця йдуть за кращими вступниками» й формульного розподілу державного замовлення. 

Суть «широкого конкурсу» в тому, що бюджетні місця надаються не закладу, а безпосередньо від держави громадянам, які здобувають їх на конкурсній основі. Тобто вступники на базі 11 класів отримують рекомендації до омріяних закладів вищої освіти завдяки автоматичному розподілу бюджетних місць. Більше державних місць отримують ті заклади вищої освіти, до яких подавали заяви вступники з вищими конкурсними балами.

Однією з найбільших переваг «широкого конкурсу» є те, що він відбувається в один тур одночасно для всіх учасників конкурсного відбору, без втручання людини в цей процес за оприлюдненим алгоритмом, який може перевірити кожен охочий та переконатися в його справедливості за допомогою чітко прописаних критеріїв.

Обсяг прийому за державним замовленням визначається загалом для всіх виконавців державного замовлення, крім вищих військових закладів освіти, щороку за спеціальностями (чи галузями знань, міжгалузевими чи підгалузевими групами) загалом по країні (суперобсяг). І ті вступники, які в результаті автоматичного розподілу потрапили у відповідний суперобсяг, приносять бюджетні місця до тих закладів, які вказані в їхніх заявах.

Зазначимо, що ЗВО у своїх Правилах прийому та на офіційних сайтах оприлюднюють максимальний обсяг бюджетних місць. Це не гарантовані місця в університетах, а максимально можлива кількість вступників, яку готовий прийняти виш за умови, що вступники, які за результатами «широкого конкурсу» стали найкращими в країні, обрали цей заклад (на відміну від фіксованих обсягів державного замовлення, які надаються на деякі спеціальності (наприклад, 021 «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво», 022 «Дизайн», 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», 024 «Хореографія», 025 «Музичне мистецтво», 026 «Сценічне мистецтво»), а також для ЗВО, які розміщені на території Донецької та Луганської областей).

Яким буде прохідний бал за тією чи іншою спеціальністю, залежить від багатьох факторів (кількості вступників, їхніх пріоритетів, їхнього конкурсного бала тощо). Однак саме система «широкого конкурсу» дозволяє українському вступникові з будь-якої точки світу, де є доступ до мережі Інтернет, подати документи до будь-якого вишу і бути впевненим, що в разі, якщо він (вона) виявиться кращим(-ою), то зможе вступити до омріяного закладу чи на омріяну спеціальність.

Перевірити справедливість роботи алгоритму можна відповідно до розділу IV «Критерії верифікації справедливості роботи алгоритму» Додатку 6 до Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2021 році, що затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2020 року № 1274 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2020 року за № 12225/35508.

Також щороку ДП «Інфоресурс» на своєму офіційному сайті оприлюднює статистику прохідних балів за результатами «широкого конкурсу».

Нагадаємо, вступники за спеціальностями, котрим надається особлива підтримка, можуть претендувати на бюджет під час додаткового набору.

За інформацією Міністерства освіти і науки України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора