Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Пізнаймо в серці рідну мову

Дата: 09.11.2021 08:00
Кількість переглядів: 197

                                                                                       Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

… і народу без мови нема.

 

Володимир Забаштанський

 

Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Свято започатковано в 1997 р. Президентом України на підтримку ініціатив громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видано Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

День української мови та писемності припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова. Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця аби благословив майбутніх учнів. Це й не дивно, адже преподобний здобув всесвітню славу взявши участь у літописанні Київської Русі і залишивши світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».

Назву «українська мова» вживали, починаючи з XVI ст., на позначення мови українських земель Речі Посполитої, однак до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова». Це почало вносити плутанину від моменту приєднання України до Московії та згодом Російської імперії, оскільки росіяни у XVIII ст. стали позначати свою мову схожим прикметником (рос. «русский языкъ»). Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, поступово перемогло в усіх українських регіонах.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. Українська мова є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, древлянського та сіверянського. З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

До Дня української писемності та мови в Монастирищенській публічній бібліотеці організовано книжкову виставку-інсталяцію «Українських слів віночок», на якій кожен охочий може знайти для себе щось нове, цікаве, чого  не знав раніше про рідну мову, ознайомитись з її багатством та вишуканістю.

Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ – зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються. Отож варто докладати зусиль аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де, адже вона наша рідна мова. Дорогі українці! Дорожімо своєю мовою, дбаймо про її чистоту, щоб передавати нащадкам мову, як найцінніший скарб! Рідна мова – основа життя!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора