Як внутрішньо переміщеним людям отримати статус безробітного?
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено спрощену процедуру реєстрації безробітних, умови призначення, терміни та розмір виплати допомоги по безробіттю.
Реєстрація відбувається за місцем перебування громадянина в будь-якому центрі зайнятості України. Внутрішньо переміщена особа, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються до звичайної процедури.
До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату та страховий стаж, допомога по безробіттю таким людям призначається у мінімальному розмірі.
Довідково: розмір допомоги по безробіттю залежить, зокрема, від страхового стажу особи та тривалості безробіття, доходу (грошового забезпечення), статті звільнення (припинення останнього виду зайнятості) і не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом (зараз це 9 924 грн).
Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі (1800 гривень).
Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до Постанови 1266, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Залежно від страхового стажу розмір допомоги по безробіттю виплачується у таких відсотках:
- до 2 років – 50%;
- від 2 до 6 років – 55%;
- від 6 до 10 років – 60%;
- більше 10 років – 70%.