Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

22 травня – 161 річниця від Дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі

Дата: 22.05.2022 08:45
Кількість переглядів: 227

Фото без опису

22 травня – пам’ятна дата для кожного українця.

Саме в цей травневий день у 1861 році відбулося перепоховання видатного українського поета, художника, громадського діяча та справжнього символа нації − Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.

Помер 47-річний український поет 10 березня 1861 року у Санкт-Петербурзі, там його (на Смоленському кладовищі) спочатку і поховали. Але і друзі Тараса Григоровича, і численні шанувальники його творчості знали про палке бажання поета бути похованим, згідно з його «Заповітом», написаним ще в 1845 році, на рідній землі –

 

«…Щоб лани широкополі,
 І Дніпро, і кручі
 Було видно, було чути,
 Як реве ревучий... »

 

Завдяки клопотанням М.М.Лазаревського у квітні 1861 року було отримано дозвіл на перепоховання Великого Кобзаря. 

А  22 травня 1861 року Шевченка перепоховали на Чернечій горі поблизу м.Канева.

Церемонія перепоховання великого Кобзаря перетворилася на справжнє, хоч і сумне, свято. Після церковної панахиди протоієрей виступив із прощальним словом, назвавши спочилого не тільки братом во Христі, але й справжнім і щирим батьком всього українського люду, а також першим, хто заступився за рідне слово українського народу. Потім труну винесли з церкви, поставили на козацький віз, накрили червоною китайкою. Дорогу, якою рухалася траурна процесія, устелили зеленим віттям, і вона була схожа на зелений килим. Попереду несли Кобзарів портрет, аби весь стрічний люд бачив того, про кого лише чув.

Могила мала вигляд кургану, згодом на ній поставили дубовий хрест. У 1939 році на могилі встановлено сучасний бронзовий пам’ятник.

У 1925 році на місці поховання Тараса Григоровича було утворено Канівський державний музей-заповідник «Могила Т.Г. Шевченка». 

З багатьох оглядових точок заповідника відкривається панорама  

Дніпра. Дивлячись на всі ці краєвиди, стає зрозуміло, чому ця місцевість так припала до душі Тарасу Григоровичу.

Могила Тараса Шевченка – національна святиня українського народу.  

Ця історична пам'ятка єднає український народ, вчить молоде покоління любові до Батьківщини та небайдужості до долі України.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт