Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ДОРОСЛІ, БУДЬТЕ ВІДПОВІДАЛЬНИМИ! ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ – ВАШ ОБОВ’ЯЗОК!

Дата: 12.04.2023 09:54
Кількість переглядів: 373

Фото без опису

Виховання дитини – це завжди нелегка кропітка праця, а надто, коли дитина стає на рубіж підліткового віку. Дитячий світогляд ще не зовсім сформований, тому рідні повинні приділяти максимум уваги вихованню їх дитини, допомагати уникати складних життєвих обставин, підтримувати та стимулювати до самовиховання. Головною метою самовиховання на сучасному етапі є досягнення вихованцем згоди із самим собою, пошуку смислу життя, самовираження і самореалізація потенційних можливостей та активне самоствердження у суспільному житті.

Війна не принесла батькам полегшення в сфері виховання дітей. Навпаки, деякі батьки несуть свій військовий обов’язок, інші через війну залишилися без роботи. Деякі батьки навпаки стали більше працювати, щоб забезпечити родину в зв’язку з постійним підвищенням цін. Більш того, в багатьох містах з початку повномасштабного вторгнення в Україну, перестали працювати дитячі садочки, а школи перевели на дистанційне навчання. Тим самим у батьків з’явилося більше турбот, пов’язаних з вихованням дітей.

 

Стаття 150 Сімейного кодексу передбачає обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини:

  • Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
  • Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
  •  Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  • Батьки зобов'язані поважати дитину.
  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

         Неналежне виховання та догляд за дитиною, тобто батьки або особи, що їх замінюють, самоусуваються (ухиляються) від виконання своїх батьківських обов’язків, в силу своєї зайнятості чи небажання приділити увагу дитині призводить до непередбачуваних наслідків, діти стають неконтрольованими, знаходять для себе авторитет поза межами родини. Нерідко це призводить до  вчинення дітьми протиправних дій.

Питання виконання батьками обов’язків щодо належного виховання, навчання і розвитку своїх дітей завжди були актуальними й важливими. Останніми роками в Україні, зокрема, і на території громади, почастішали випадки неналежного виховання батьками своїх дітей. Так, впродовж 2022 року   службою у справах дітей виконкому Монастирищенської міської ради ініційовано стосовно трьох батьків, які свідомо ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, притягнення до адміністративної відповідальності.

У зв’язку з невтішною статистикою в кодексі України про адміністративні правопорушення відбулися зміни, які істотно посилюють відповідальність батьків шляхом збільшення штрафних санкцій за ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей».

Відтепер, за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання і виховання малолітніх та неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від 850  до 1700 гривень.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 – 5100 грн.

Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 1700 – 5100 грн.

Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від  1700 – 5100 грн.

Отже злочини скоюють діти, а відповідальність несуть батьки!

Розглянемо більш детально права та обов’язки неповнолітніх.

Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років.

Загалом можна виділити три види юридичної відповідальності – цивільну, адміністративну та кримінальну.

Цивільна відповідальність – це встановлені законом юридичні наслідки за невиконання або неналежне виконання особою обов’язків, зобов’язань, що пов’язані з порушенням  цивільних прав другої сторони.  Переважно цивільна відповідальність зводиться до компенсації завданих збитків і носить майновий характер. Однак, якщо в неповнолітнього немає майна, достатнього для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть його батьки.

Адміністративна відповідальність – це вид юридичної відповідальності, який застосовується до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення. Адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративну відповідальність несуть особи, яким на момент вчинення злочину виповнилось 16 років. Відповідальність за осіб, віком від 14-ти до 16-ти років, покладається на законних представників у вигляді штрафу. До неповнолітніх віком 16-18 років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані заходи впливу або адміністративні стягнення.

Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років. Лише за деякі злочини, кримінальна відповідальність може настати з 14 років, згідно з ч. 2 ст. 22 Кримінального кодексу України.

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань: штраф; громадські роботи; виправні роботи; арешт; позбавлення волі на певний строк.

Шановні Батьки, будьте пильними, відповідальними, адже про Ваших дітей подбати можете лише Ви, від цього залежить їх майбутнє.

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт