НАГАДУВАННЯ ПРО ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ КОНТЕЙНЕРАМИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ
Майданчики з контейнерами під тверді побутові відходи вже давно стали звичним атрибутом вулиць нашої громади. В тім, не всі жителі населених пунктів знають, як треба правильно експлуатувати ці баки.
Перша проблема: кинуте повз них сміття – це не тільки удар по гігієні вулиць та їх естетичному вигляду, а й порушення Правил благоустрою та утримання території міста.
Інша проблема: будівельне сміття, земля, рідкі відходи – такі відходи не можна кидати в контейнер – воно може пошкодити спецтехніку, яка використовується для вивозу.
Контейнери розраховані, щоб в них складувати побутові відходи, а не будівельні матеріали та гілки.
Коротко нагадаємо основні правила користування сміттєвими контейнерами.
Правила користування контейнерами:
Не викидайте в контейнер палаючі й легкозаймисті відходи.
Не викидайте в контейнер неприпустимі види відходів.
Не перевищуйте технічно припустимі норми завантаження контейнерів і не засмічувайте контейнерний майданчик.
Забезпечуйте вільний під’їзд до місць установки контейнерів.
Допустимі види відходів:
Харчові відходи (крім рідких).
Пакувальні матеріали (скло, папір, картон, полімери та пластмаси).
Текстиль, дерево, шкіра, гума (крім автопокришок).
Неприпустимі види відходів:
Будівельні відходи.
Великогабаритні відходи.
Останки тварин, відходи життєдіяльності тварин.
Ядерні й радіоактивні речовини, у тому числі в розведеному виді.
Медичні й фармацевтичні відходи.
Рідкі відходи.
Мастила та жири технічного призначення.
Вузли й агрегати машин (великі металеві блоки), побутові машини (холодильники, газові й електричні плити, пральні машини й т.п.).
Автопокришки.
Токсичні відходи.
Відходи, забруднені технічними мастилами.
Заповнені ємності
Відходи, які відносяться до категорії небезпечних (в т.ч. люмінесцентні лампи).
Яке сміття не можна викидати в загальний смітник
Кожен день, не замислюючись, ми відправляємо у сміттєвий бак найрізноманітніші відходи: папір, поліетиленові пакети, батарейки, скло, деталі від електроприладів. Але деякі види цього сміття є небезпечними і потребують особливої утилізації.
Батарейки та акумулятори не можна викидати до загального сміттєвого баку, і це багато хто знає. На сміттєвих полігонах вони викликають загоряння, а під час спалювання сміття вибухають. При цьому в повітря виділяються дуже шкідливі речовини – діоксини. Важкі метали: свинець, кадмій і ртуть, які містяться в батарейках, потрапляють в ґрунт і воду, отруюючи їх. Ртуть під дією мікроорганізмів перетворюється на токсичніші сполуки метилртуті, які потрапляють в харчовий ланцюжок і повертаються до нас разом з їжею. Одна пальчикова батарейка може забруднити 20 м. кв. ґрунту.
Але батарейки – не єдиний вид сміття, який вимагає спеціальної утилізації. Що ж це за відходи?
Ліки
Таблетки, порошки та інші види фармацевтичних препаратів містять складні хімічні сполуки і можуть бути дуже токсичними. Шкоду від викинутих в урну ліків можна порівняти з пестицидами – отрутою, яка міститься в сільськогосподарських культурах, отруєній землі та воді.
Люмінесцентні лампи та скляні термометри
Люмінесцентні лампи містять пари ртуті, які випромінюють ультрафіолет. Це випромінювання перетворюється на видиме світло люмінофором, який нанесений на внутрішню частину колби лампи. Тому всі енергоощадні лампи, які працюють за таким принципом, в більшій чи меншій кількості містять ртуть.
Садові хімікати
Добрива, гербіциди, пестициди та інші речовини, які використовуються в садівництві, не можна викидати в урну або виливати в унітаз. Кращий варіант – здати до спеціального пункту утилізації.
Ці хімічні речовини здатні накопичуватися в рослинах, плодах, ґрунті та воді. Через свою токсичність багато садівників відмовляється від використання подібних препаратів на користь органічних і природних засобів.
Лак, фарба, клей
Ці речовини містять розчинники та інші токсичні хімікати. Після висихання вони стають менш небезпечними