Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Монастирищенський краєзнавчий музей відвідали члени Національної спілки краєзнавців України

Дата: 08.11.2023 16:38
Кількість переглядів: 112

Фото без опису

Днями до нашого музею завітали два неординарні відвідувачі, жителі м.Боярка Київської області: Ковальов Андрій Вікторович  та Лисенко  Сергій Миколайович. Обидва  активні члени Національної спілки краєзнавців України.

Андрій Ковальов  відомий як український політолог, політичний аналітик, історик, релігієзнавець та журналіст,  речник Генерального штабу Збройних сил України. Він кандидат політичних наук,  засновник громадської ініціативи «Історія УАПЦ» та редактор популярного дослідницького пабліку в мережі Facebook «Історія УАПЦ».

Сергій Лисенко– історик, член Товариства охорони старожитностей Київщини, заступник голови та член ради Українського геральдичного товариства. Автор дослідження з історії Боярки герба і прапора міста, лауреат літературно-мистецької премії ім. Володимира Самійленка Боярської міської ради.

Наших гостей, окрім загальної історії Монастирищини, цікавили матеріали про життєві віхи  знаменитих уродженців краю,  відроджувачів і перших  митрополитів Української Автокефальної Православної церкви  Василя Липківського (с.Попудня) та Миколи Борецького (с.Сарни), знищених в 30-х роках минулого століття репресійним сталінським режимом.

Андрій Вікторович поділивс я з нами цікавими фактами про добровільний перехід до УАПЦ  в 1921 році парафій Липовецького повіту Київської губернії, куди на той час входила й територія  Монастирищини.  Серед  них громада вірян  с.Хейлове, церква в якому (памятка сакральної деревяної архітектури середини ХІХ ст.) дивом уціліла в 30-х роках під час тотального знищення храмів і священиків комуністичним режимом.

В Центральному державному архіві  п. Андрію вдалося знайти дані про священиків цієї церкви. В 1923 році тут правив Анатолій Іванович Блюдін, уродженець с. Кузьмина Гребля; з 5 лютого 1926 року по 10 жовтня 1928 року – священик Вілінський Анатолій Самуїлович; з 20 березня 1928 року до закриття церкви в 1930-му  настоятелем був Олійник Севастьян Прокопович.

Із матеріалів пабліка ми довідалися цікаві факти про те, як швидко завоювала авторитет вірян УАПЦ. Перші місяці після Собору 1921 року в Києві панувало духовне піднесення. Щодня правилися служби Божі у Святій Софії, виступали проповідники, відбувалися висвяти нових священиків. Протягом двох місяців було висвячено близько 200 священиків і стільки ж дияконів. Наприкінці 1926 року УАПЦ мала 32 єпископи, близько 3000 священиків і майже 6 млн вірних .В 1927 році вона мала кілька тисяч церков по всій Україні.

Монастирищани мають гордитися тим, що наша земля дала Україні двох славетних церковних діячів:   Васи́ля Костянти́новича Липкі́вського - церковного реформатора, проповідника, педагога, публіциста, письменника і перекладача, борця за автокефалію українського православ'я, творця і першого митрополита Київського і всієї України відродженої 1921 року Української Автокефальної Православної Церкви. у19191927 роках останнього настоятеля та доглядача Софії Київської,  «апостола українського релігійно-національного відродження»  (за визначенням академіка Агатангела Кримського); Миколу Миколайовича Борецького— українського духовного діяча, другого митрополита відродженої 1921 року УАПЦ ,   нащадка київського митрополита Йова Борецького.

       Завдяки знайомству з Андрієм Ковальовим ми змогли побачити рідкісні світлини  наших знаменитих митрополитів, які сьогодні представляємо  монастирищанам.

Фото без опису

Фото 1. Митрополит Василь Липківський та його майбутній наступник Микола Борецький.

Фото без опису

Фото 2. Микола Борецький  за часів митрополичого служіння

Фото без опису

Фото 3. Всеукраїнська православна церковна рада Української Автокефальної Православної Церкви каденції 1927 року. В центрі митрополит Київський і всієї України Микола Борецький.

Фото без опису

Фото 4. Кам’янецький округовий церковний собор УАПЦ у 1928 році.

У центрі на кріслі - митрополит Микола Борецький.

Фото без опису

Фото 5. Протибільшовицька демонстрація українських біженців з таборів переміщених осіб у місті Байройт - адміністративному центру округу Верхня Франконія, Баварія, Німеччина, 10 квітня 1949 року. Учасники маніфестації несуть двометровий портрет митрополита Василя Липківського, прикрашений вінками з квітів.

Фото без опису

Фото 6. Ікона, присвячена Святим Новомученикам землі Української.

Автор: іконописець Вадим Шевчук.

На іконі зображені одинадцять єпископів – священномучеників, закатованих московськими богоборцями.   В центрі митрополит Василь Липрківський. На тлі зображений Микільський військовий собор, збудований у 1690-1696 роках Йосипом Старченком на замовлення гетьмана Івана Мазепи.

Фото без опису

Фото 7. Меморіальний барельєф на честь предстоятеля УАПЦ  Миколи Борецького, відкритий  у липні 2023 року в Києві. 

Фото без опису

Фото 8. Наші шановні гості на екскурсії в музеї.

Якщо вас цікавлять матеріали про історію Української Автокефальної Православної Церкви, якій надано Томос в 2019 році і до якої зараз переходять всі свідомі патріоти-українці, звертайтеся до нашого музею.


« повернутися

Код для вставки на сайт