Інформація для осіб, звільнених з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби)
За сприяння Державної служби зайнятості ви маєте можливість одноразово отримати ваучер для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці у випадку, якщо ви звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я та відповідаєте наступним вимогам:
- не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітний;
- не досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку;
- не набули права на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- не проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;
- не отримували ваучер раніше;
- маєте вислугу не менше 10 років;
- маєте професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту.
На підставі ваучера здійснюється перепідготовка за робітничою професією; підготовка за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутих за іншою спеціальністю; підготовка на наступному рівні освіти (крім третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) та наукового рівня вищої освіти); спеціалізація та підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями.
Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на освітню діяльність, за затвердженим Мінекономіки переліком професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер.
Особа здійснює вибір професії, спеціальності за переліком, затвердженим Мінекономіки, а також форми та місця навчання.
Для отримання ваучера особа подає центру зайнятості заяву за формою, а також надає:
- паспорт громадянина України;
- трудову книжку (дублікат трудової книжки) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У разі, коли трудова книжка зберігається у роботодавця, подається її копія, засвідчена роботодавцем. У разі відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній подається довідка чи цивільно-правовий договір, що підтверджують період зайнятості особи;
- документ про професійну (професійно-технічну) або фахову передвищу, або вищу освіту (дублікати таких документів) чи еДокумент про освіту (за наявності);
- документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), який надається у разі відсутності в паспорті громадянина України інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- копію витягу з наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби та інші документи, які підтверджують підставу звільнення.
Для підтвердження страхового стражу за період військової служби подається довідка (за наявності).
Заява може бути подана особисто в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
З документів, інформація щодо яких відсутня в державних реєстрах, центром зайнятості у присутності особи знімаються копії, які засвідчуються її підписом.
Рішення про видачу ваучера приймається центром зайнятості не пізніше ніж на восьмий робочий день з дня подання вищезазначених документів. Центр зайнятості інформує особу про прийняте рішення щодо видачі ваучерів протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Для отримання ваучера Вам необхідно звернутися до центру зайнятості протягом п’яти робочих днів з дня надходження відповідного повідомлення.
Договір про навчання укладається між закладом освіти та особою протягом 90 днів після видачі ваучера. Для осіб, які отримали ваучер до початку або у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби (COVID-19), спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, строк укладення договору про навчання продовжується на період дії такого карантину та 30 днів після його відміни.
Заклад освіти інформує центр зайнятості, який видав ваучер, про виконання особою умов договору про навчання, зокрема відвідування занять і виконання навчальної програми.
У разі дострокового припинення занять без поважних причин особа відшкодовує протягом 30 робочих днів шляхом перерахування на рахунок закладу освіти частину його витрат за період фактичного навчання.
Видача ваучерів особам здійснюється відповідно до Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 207 «Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці».
Перелік професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер, затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 07.09.2020 № 1716, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.09.2020 за № 946/35229.
За більш детальною інформацією звертайтесь, будь ласка, до фахівців найближчого центру зайнятості.
Як ветерану розпочати власну справу?
З квітня минулого року діє програма «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», яка реалізується службою зайнятості в рамках урядового проєкту «єРобота». Ця програма спрямована на розбудову ветеранського бізнесу в Україні та створення нових робочих місць.
Отримати грант можуть громадяни України з числа учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та їх подружжя.
На реалізацію бізнес-ідеї в межах проєкту можна отримати до 1 млн. гривень. Розмір гранту залежить від кількості створених робочих місць:
- до 250 тис. гривень – 1 робоче місце (для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни або для члена їх сім’ї);
- від 250 тис. до 500 тис. гривень – 2 робочих місця (для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни або для члена їх сім’ї);
- від 500 тис. до 1 млн. гривень - 4 робочих місця (учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни повинна бути зареєстрована як фізична особа-підприємець не менше 36 місяців до моменту подання заяви на отримання гранту).
Працевлаштувати робітників необхідно не менш ніж на два роки в рамках 3-річного строку реалізації проєкту.
Важливо: Гранти у розмірі до 500 тис. гривень включно фінансуються за рахунок коштів гранту. Гранти від 500 тис. до 1 млн. гривень надаються за умови співфінансування у співвідношенні 70/30. Отримувач гранту вкладає у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту. За умови співфінансування, заявник спочатку переказує усю суму коштів своєї частки співфінансування, а потім на рахунок надходить визначена сума гранту.
Грантові кошти можна витратити на:
- придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях);
- закупівлю ліцензійного програмного забезпечення (не більше 50 %);
- закупівлю свійських тварин, птиці та бджіл, молодняка тварин та птиці, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (не більше 70 %);
- послуги з маркетингу та реклами (не більше 10 %);
- орендну плату за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою, які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях (не більше 25 %);
- плату за оренду обладнання (не більше 30 %);
- придбання на умовах лізингу обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (не більше 50 %);
- використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
Як податися на грант та отримати кошти?
Якщо у ветерана або його подружжя недостатньо знань щодо планування та розвитку бізнесу, за консультацією можна звернутися до найближчого центру зайнятості, а також до партнерів служби зайнятості за цим проєктом. Фахівці служби безоплатно нададуть консультацію або ж скерують на навчання на платній основі. Отримати інформацію щодо можливості та вартості навчання можна на нашому сайті у рубриці «Навчання».
Щоб податися на ветеранський грант, необхідно скласти бізнес-план і подати заяву через портал Дія.
Потім уповноважений банк перевіряє відомості про заявника та його ділову репутацію, а регіональний центр зайнятості аналізує наданий бізнес-план та проводить співбесіду із заявником, яка здійснюється онлайн через платформу Zoom.
Подані заява та бізнес-план не можуть бути виправлені. Можливе одноразове доопрацювання бізнес-плану. Заява, що подається членом сім’ї ветерана, має бути погоджена з дружиною або чоловіком отримувача.
Повідомлення про прийняте рішення Державного центру зайнятості надійде до особистого кабінету учасника програми.
За умови отримання позитивного рішення, людині необхідно протягом 20 робочих днів звернутися до Ощадбанку, укласти договір про надання гранту та відкрити рахунок для зарахування коштів. Попередньо у цей же термін фізичній особі потрібно зареєструватися як ФОП або створити юридичну особі.
Використати кошти гранту за цільовим призначенням, визначеним договором та бізнес-планом, створити нові робочі місця необхідно протягом 6 місяців з дня зарахування коштів на рахунок.
Максимальний період реалізації бізнес-проєкту за наданим грантом складає 3 роки.
Більше інформації про можливості отримання гранту – на сайті Державної служби зайнятості в рубриці «Поширені питання та поради».
З квітня минулого року служба зайнятості супроводжує урядову програму «Грант для ветеранів та членів їх сімей», яка реалізується в рамках урядового проєкту «єРобота».
Що це за програма і хто може отримати кошти?
Програма спрямована на розбудову ветеранського бізнесу в Україні, а головне - на створення нових робочих місць.
Ветерани, особи з інвалідністю внаслідок війни або один із подружжя можуть отримати кошти в сумі від 250 тис. до 1 млн гривень на започаткування або розвиток вже діючого бізнесу.
Як ветерану отримати грант на створення або розвиток власної справи?
На що можна використати кошти?
Про це – в матеріалі за посиланням https://shorturl.at/crJX8
Детальніше дізнатися про послугу професійного навчання для ветеранів та подати онлайн заявку на навчання можна за посиланням https://edveteran.dcz.gov.ua/