Монастирищенська міська громада
Черкаська область, Уманський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Звіт міського голови

Фото без опису

 

Як війна в країні вплинула на життєдіяльність громади? Від яких планів довелося відмовитися? Які найбільші втрати понесла наша громада за цей час?

Ми мали грандіозні плани й були цілком готові до їх реалізації. Зокрема це завершення капітального ремонту нашого басейну та реконструкції спорткомплексу, Центру культури та дозвілля, що дозволило б відкрити роботу кінотеатру у громаді. Це капітальні ремонти закладів освіти, охорони здоров’я та багато інших амбітних планів. Війна змінила всі пріоритети. Людські життя, життя наших захисників – найбільша цінність і, на жаль, найбільша втрата для громади. Все інше можна  наздогнати. І ми обов’язково все задумане реалізуємо.

Нині кожен намагається долучитися до якнайшвидшого наближення спільної перемоги, чим може. У цілому як цього року волонтерила Монастирищенська громада?

Працівники міської ради, її структурних підрозділів, комунальних установ та кожен житель нашої громади збирають власні кошти на закупівлю необхідного обладнання армії: дронів, тепловізорів, автомобілів тощо. Чималі суми виділяються на ці потреби і з бюджету громади. Станом на сьогодні з бюджету виділено понад 5,2 мільйонів гривень на військові потреби. За ці кошти ми придбали чималу кількість тепловізорів, рацій, планшетів, генераторів, шин, зарядних пристроїв, автомобілів та іншого.
Також, закладами культури нашої громади було проведено безліч благодійних заходів, які були спрямовані на збір коштів для потреб військовослужбовців. Протягом 2023 року завдяки такій діяльності було зібрано понад 700 000 грн та передано волонтерським групам, підтримано не один збір на потреби військовослужбовців та закуплено необхідне обладнання для військових.
Ми намагаємся забезпечувати потреби наших захисників відповідно до їх запитів. Звичайно, найбільше допомагаємо тим військовим частинам, де воюють  монастирищани

Фото без опису

Як громада піклується про учасників війни та яка допомога надається ветеранам війни?

На превеликий жаль, війну в Україні протягом 2023 року не завершено. Сотні тисяч вірних синів і доньок українського народу боронять нашу країну від лютого ворога. Серед них близько 1000 осіб з Монастирищенської міської територіальної громади. Станом на 31 грудня 2023 року 4 наших військовослужбовців знаходяться в полоні, 22 вважаються такими, що зникли безвісти, 61 Героя наша громада втратила. Залишилися без батьків діти, дружини стали вдовами, батьки втратили синів.

Міською радою розроблено та затверджено Комплексну програму щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) осіб, які здійснювали заходи з оборони та захисту територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України, починаючи з 2014 року, та членів їх сімей на 2024-2027 роки.

 При відділі соціальної політики та охорони здоров’я міської ради утворено сектор у справах ветеранів війни, який опікується питаннями ветеранів, членів їх сімей, членів сімей діючих захисників України, полеглих, безвісті зниклих, полонених.

Планується створення ветеранського простору (Хабу), головним завданням якого буде надання низки послуг ветеранам війни задля ефективної їх реінтеграції до мирного життя на всіх рівнях – у родині, громаді, трудовому колективі тощо, запровадження інструменту кейс-менеджменту при взаємодії з ветеранами відповідних фахівців, навчання максимально широкого кола фахівців, які надаватимуть послуги або взаємодіятимуть з ветеранами війни та членами їх родин (соціальні працівники, працівники ЦНАПу, сімейні лікарі, кар’єрні радники, правоохоронці тощо).

Також, з метою надання ветеранам війни послуг фізичної реабілітації планується облаштувати реабілітаційне відділення на базі нашої лікарні. Наразі виготовлено проєктно-кошторисну документацію.

Протягом 2023 року за рахунок коштів  бюджету  громади виділено:

одноразову грошову допомогу на поховання в сумі 640 000 грн сім’ям 33 військовослужбовців, загиблих (померлих) під час проходження військової служби із захисту безпеки населення та інтересів держави, внаслідок військової агресії  російської федерації проти України;

фінансову допомогу в сумі 41 000 грн на оздоровлення членам сімей загиблих і померлих учасників бойових дій, осіб, загибель (смерть) яких пов’язана з виконанням обов’язків військової служби або з проходженням військової служби в особливий період  отримали 8 сімей;

надано адресну матеріальну допомогу у розмірі 155 000 грн 27 військовослужбовцям, які отримали поранення, контузію, захворювання внаслідок виконання службових обов’язків по захисту безпеки населення та інтересів держави, внаслідок військової агресії російської федерації проти України;

допомогу у вигляді дров для 133 учасників бойових дій та членів їх сімей на суму 399 000 грн.

Покращено умови перебування ветеранів війни та осіб, прирівняних до них, у спеціалізованих палатах КНП «Монастирищенська багатопрофільна лікарня», реалізовано право ветеранів, які проживають на території  Монастирищенської міської територіальної громади, на безкоштовний проїзд  відповідно до умов міської Програми відшкодування  компенсації за перевезення окремих пільгових  категорій громадян.

Також діти учасників бойових дій, мобілізованих, зниклих безвісти, загинувших, потрапивших у полон, при наявності підтверджуючих документів,  харчуються безкоштовно у закладах освіти громади.

З метою увіковічнення пам’яті про жителів краю, які загинули внаслідок військової агресії російської федерації проти України, побудовано Алею Героїв на пішохідній зоні в центрі міста Монастирища.

Встановлено в населених пунктах громади пам’ятні знаки, меморіальні дошки загиблим Захисникам.

Фото без опису

Які результати виконання бюджету громади можете назвати? 

Виконання бюджету Монастирищенської міської територіальної громади у 2023 році, як і усієї України в цілому, здійснювалося у надзвичайно важких умовах воєнного стану.

За 2023 рік до загального фонду бюджету громади надійшло власних доходів в сумі 175,3 млн грн, або 104,7 відс. до уточненого річного плану 167,5 млн грн. Понад призначення надійшло 7,8 млн грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на 31,7 млн грн, темп приросту становить 22,1 відс. Це дало змогу утримувати заклади бюджетної сфери в сталому режимі та здійснювати підтримку комунальних підприємств громади, а також дало можливість проведення видатків на заходи з оборони та безпеки держави.

Також  варто сказати, що у 2023 році з метою розвитку демократичного суспільства, для удосконалення діалогу між владою та людьми, сприяння громадської активності, вирішення соціально значущих питань, активізації жителів громади до участі у бюджетному процесі вперше здійснено впровадження програми «Громадський бюджет (бюджет участі)» Монастирищенської міської територіальної громади на 2023-2025 роки.

Проведено конкурс «Громадський бюджет (бюджет участі)», який надав можливість кожному жителю взяти участь у розподілі коштів  бюджету громади через створення власних проєктів для покращення життєдіяльності громади та здійснення голосування за них. З поданих проєктів 9 пройшли комісійну оцінку відповідності умовам конкурсу та  були допущені до голосування. Шляхом незалежного голосування відібрано 6 проєктів-переможців конкурсу «Громадський бюджет (бюджет участі)»,  реалізація яких здійснюється за кошти Громадського бюджету в сумі 530,099 тис грн. Нині  завершено роботи з реалізації відповідних проєктів.  

Фото без опису

Наступним етапом залучення громадськості до участі у бюджетному процесі громади у 2024 році запланована реалізація програми «Шкільний громадський бюджет».

Фото без опису

У громаді, все-таки, тривають поточні ремонти. Які проблемні місця є і чи вистачає коштів на всі потреби?

Фото без опису

Незважаючи на умови воєнного часу, дорожня інфраструктура має підтримуватися в належному стані. Тому на вулицях і дорогах комунальної власності новоствореним комунальним підприємством «Монастирищенський автодор» проведено ямковий ремонт загальною площею 4738,5 м2 на суму 1 365 000 грн, щоб забезпечити нормальні умови учасникам дорожнього руху.
Намагаємося навіть проводити окремі роботи на дорогах у селах нашої громади, тому що люди давно чекають на ці ремонти. У окремих селах жителі навіть не можуть автомобілем проїхати до своїх домівок – у такому поганому стані там дороги. Звичайно, ми не можемо набрати такого розмаху, якого хотілося б, але намагаємося, спільно із соціально активним бізнесом, приділити увагу найбільш проблемним дорогам у кожному старостинському окрузі. Дякуємо усім головам фермерських господарств, які не залишаються осторонь та спільно із міською радою докладають зусиль для благоустрою своїх населених пунктів.  
          Здійснюємо заходи з санітарного прибирання, озеленення тощо, аби наша громада була охайною і комфортною. Є різні думки щодо цього: хтось каже, що не потрібно косити траву та ремонтувати дороги. Натомість я вважаю, що базова інфраструктура має бути в належному стані навіть у такий непростий час. Для підтримки санітарного стану наших населених пунктів та заохочення людей цьогоріч вперше міська рада провела конкурс з благоустрою «Найкращий населений пункт», до якого активно долучилися усі населені пункти громади.  Результати перевершили всі наші очікування, було проведено колосальну роботу з благоустрою. За підсумками проведення конкурсу були відзначені усі старостинські округи та отримали цінні подарунки, які допоможуть надалі підтримувати благоустрій на своїй території. Сподіваюся, що і в подальшому бюджет громади дозволить проводити такі заходи.

Фото без опису

Ба більше, якщо йдеться про наші комунальні підприємства, то нам навіть вдається рухатися вперед. Цьогоріч КП «Теплокомуенерго» м.Монастирище  проведено ремонтні роботи із заміни частини трубопроводу мережі опалення  по вулицях Жовтнева13А, І. Богуна, 30 і І. Богуна32 та вводи у житлові будинки протяжністю 190 погонних метрів у двотрубному виконанні. Тривають роботи із реконструкції міської котельні та встановлення твердопаливного котла, на які із бюджету громади виділено 2 000 000 грн.

Фото без опису

Для забезпечення  мінімізації кількості аварійних ситуацій та покращення послуг з водопостачання КП «МВУЖКГ» виконано заміну зношеного сталевого водогону на нову поліетиленову трубу на ділянці від свердловини № 8 до станції другого підйому. Загалом було замінено 400 м.п. труби. Цим водопроводом вода від свердловини транспортується до резервуара чистої питної води, щоб потім потрапити до осель монастирищан.

Проведено ремонт свердловини № 3 Летичівського водозабору, яка рахується в резерві. Ця свердловина, в нинішніх умовах з можливим довготривалим відключенням електроенергії, дасть додатковий об’єм води для центрального водогону.

Для забезпечення потреб громади та покращення якості надання комунальних послуг населенню для комунального підприємства в цьому році придбано багатофункціональний екскаватор-навантажувач, автопідйомник та сміттєвоз, на які з бюджету громади виділено понад 4 000 000 грн. Придбана техніка забезпечить підвищення кількості та якості комунальних послуг, а також сприятиме покращенню благоустрою всієї громади та забезпеченню комфортних умов для проживання населення у громаді.

Фото без опису

Також, із травня 2023 року, після встановлення економічно обгрунтованих тарифів,  комунальному підприємству здійснюється компенсація різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для того, щоб  зменшити цінове навантаження на жителів нашої громади. За цей період здійснено компенсацію за отримані послуги споживачами підприємства  за рахунок бюджету громади на суму понад 1 800 000 грн.

Фото без опису

Нам вдалося реалізувати важливий проєкт - будівництво нового будинку сімейного типу для великої прийомної родини Сомових, які переїхали до нашої громади із міста Берислав, що на Херсонщині, після його окупації.

 

 

Будинок зведено Фундацією Олени Зеленської за підтримки міжнародного партнера – австралійського фонду Minderoo Foundation. Із бюджету громади виділено близько 500 000 грн для під’єднання новозбудованого будинку до комунальних  мереж.

 

 

 

 

Завершено роботи з реконструкції частини приміщення МНВК для розміщення відділу «ЦНАП», з капітального ремонту покрівлі будинку культури у м. Монастирище.

Фото без опису

Виконано частину робіт з капітального ремонту в амбулаторії загальної практики - сімейної медицини селища Цибулів. 

Фото без описуНаразі тривають роботи з будівництва протирадіаційного укриття в ліцеї «Ерудит», з поточного ремонту частини приміщення  МНВК для облаштування Монастирищенської підстанції екстреної (швидкої) медичної допомоги.

     

 Також, ми плануємо реконструкцію та будівництво вкрай важливих для громади об’єктів і у 2024 році. Задля цього у 2023 році виготовлено проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію операційного блоку, реконструкцію неврологічного відділення та реконструкцію укриття КНП «Монастирищенська багатопрофільна лікарня», на будівництво протирадіаційного укриття для Монастирищенського ліцею № 2 та капітальний ремонт протирадіаційного укриття ліцею «Успіх».

На здійснення реконструкції операційного блоку виділено кошти з бюджету громади у розмірі понад 4 000 000 грн, роботи будуть розпочаті у 2024 році.

Фото без опису

Протягом року в громаді реалізовано ряд енергоефективних заходів (заміна вікон, дверей, ремонт систем опалення,  ремонт покрівлі) у закладах освіти, охорони здоров’я, культури на загальну суму понад 1 500 000 грн.

Фото без опису

 

Ми продовжуємо опікуватися нашими внутрішньо переміщеними особами. Від початку збройної агресії рф у соціальних закладах громади прихистком скористалися близько 3693 громадян. Наразі  внутрішньо переміщені особи проживають в будівлі ліквідованого закладу дошкільної освіти с. Половинчик, в будівлі ліквідованого закладу освіти с. Хейлове та у відділенні надання соціальних послуг  в умовах цілодобового перебування/проживання комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» в с. Лукашівка. Всі вказані заклади у цей період були приведені у відповідність до вимог та створені усі необхідні умови для постійного проживання людей.

А що стосується сфери охорони здоров’я, освіти та соціальної політики у нашій громаді? Чи виділялись кошти для забезпечення таких важливих галузей ?

 

Фото без опису

Не дивлячись на такий непростий час, ми розуміємо, що наш обов’язок забезпечити якісне надання послуг у сфері охорони здоров’я, освіти для наших діток та забезпечення соціального захисту населення нашої громади. За кошти  бюджету громади відшкодовано вартість відпущених медикаментів

пільговій категорії населення на суму близько 2 000 000 грн.  У 2023 році за кошти бюджету громади здійснено ремонт ФАПу у с. Халаїдове та  с. Копіювата  на загальну суму понад 700 000 грн.

 

Фото без описуУ галузі освіти ми забезпечили роботу усіх закладів загальної середньої та дошкільної освіти. Здійснюється підвезення учнів та працівників освіти до місць навчання та роботи. Повністю забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням діти пільгових категорій.  На базі Монастирищенського ліцею «Обдарованість» влітку діяв оздоровчий табір «Веселка»,  в якому перебувало 74 вихованці з числа категорійних дітей.

 

Придбано шкільний автобус для ліцею «Успіх» на умовах співфінансування за рахунок коштів із державного та місцевого бюджетів.

 

 

У всіх старостинських округах громади надаються адміністративні послуги соціального характеру (оформлення пільг, субсидій тощо)/

У громаді у 2023 році продовжувала реалізовуватися комплексна програма соціального захисту населення «Турбота», на заходи якої з бюджету громади виділено 4 977 100 грн. Це і  надання адресної допомоги вразливим верствам населення та особам, які опинилися в складних життєвих обставинах, це заходи із підтримки військовослужбовців та членів їх сімей, поховання загиблих Героїв, виплати відшкодування пільг на різні види послуг для відповідної категорії населення тощо. Ми забезпечили пільговий проїзд визначеним законодавством категоріям громадян на автобусних маршрутах в межах громади  кожної другої та четвертої п’ятниці місяця на суму 1 032 000 грн.

Ми продовжуємо вести облік і допомагати внутрішньо переміщеним особам та людям, які їх прихистили. Власники домоволодінь, які надали тимчасове житло внутрішньо переміщеним особам, отримують компенсацію у межах програми «Прихисток». У звітному періоді за цією програмою обліковано 112 домоволодінь, в яких проживає 294 ВПО. Всього в громаді програмою скористалися 749 домовласників, у яких проживали 2413 ВПО, загалом отримали компенсацію близько 6 000 000 грн.

У співпраці з благодійними фондами «Угорська Екуменічна Служба Допомоги» та «Solidarites International»  внутрішньо переміщеним особам на території громади надано фінансову допомогу на суму 4 205 000 грн та гуманітарну допомогу на суму 194 000 грн у вигляді предметів домашнього вжитку.

У громаді продовжує функціонувати відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового проживання/перебування у с. Лукашівка. Протягом  2023 року у відділенні проживала 51 особа, яким було забезпечено надання медичних, соціальних послуг, повноцінне харчування та утримання у закладі.

У відділенні соціальних послуг за місцем проживання створена мультидисциплінарна команда для надання комплексних соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Мультидисциплінарна команда надає соціальні послуги різного характеру, відповідно до запитів своїх підопічних.  Протягом звітного періоду було виявлено та надано 136 особам допомогу в  залежності від індивідуальних потреб.  

Продовжує працювати пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації  та «Банк одягу» у громаді  на безоплатній основі .             

 

Чи працює міська рада над залученням ресурсів з інших джерел,  крім бюджету громади? Зокрема, що стосується залучення грантових коштів та міжнародної допомоги?

Так, наше завдання у такий складний час активізувати роботу щодо залучення на розвиток територіальної громади міжнародної технічної допомоги та інших потенційних ресурсів. У 2023 році було залучено коштів, матеріальних цінностей для мешканців, ВПО та закладів громади на загальну суму близько 17 000 000 грн. Це  побутова техніка, меблі, продуктові набори, одяг, засоби гігієни, генератори, шкільні набори, медобладнання, медикаменти та інше для підсилення роботи наших структурних підрозділів та забезпечення потреб населення громади.

Також, протягом 2023 року було розроблено та подано 7 проєктних пропозиції для отримання грантового фінансування від міжнародних фінансових установ і організацій та для участі у міжнародних програмах.

Ми і надалі будемо розвивати співпрацю із благодійними організаціями, міжнародними фондами та наше завдання на 2024 рік знайти місто-побратим для громади і розширити можливості для її розвитку.

 

Фото без опису

Війна, на жаль, триває. На які виклики очікуєте у 2024 році?

 

Як я вже зазначав, амбітних планів на цей рік у нас вдосталь. Проте, не можу з впевненістю говорити про їх стовідсоткове виконання. Адже в цьому році Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік» було  передбачено вилучення з місцевих бюджетів  на користь держбюджету 100% обсягу надходжень так званого «військового» ПДФО та базову дотацію для бюджетів громад. Таким чином, наша громада втратила чималу суму коштів, які могли б спрямуватися на реалізацію різного роду проєктів та розвитку громади. Також, ми прогнозуємо, що негативний вплив на формування дохідної частини бюджету громади буде мати переведення на неофіційне працевлаштування, без сплати відповідних податків чоловіків призовного віку, що призведе до зростання тіньової зайнятості в громаді.

Фото без описуІ на жаль, війна не закінчилася. Ми повинні в першу чергу дбати про наших Захисників і Захисниць, допомагати їм та забезпечувати потреби Збройних сил України. Тому ми вирішили в цьому році збільшити планові видатки для забезпечення потреб військовослужбовців з 5,2 млн грн до 12,3 млн грн. Проте, не дивлячись на такі складні обставини, особисто я, всі працівники міської ради та підпорядкованих установ будемо працювати для забезпечення жителів нашої громади якісними послугами та створення комфортних умов життя.

 

Код для вставки на сайт